Gwintowniki maszynowe YG-1, do wzmocnienia połączenia gwintowego lub do naprawy zerwanego gwintu. W ofercie firmy YG-1, producenta narzędzi skrawających znajduje się asortyment gwintowników maszynowych przeznaczony do wzmocnienia połączenia gwintowego w miękkich materiałach lub dokonania naprawy zerwanego gwintu w miękkim materiale. Gwintowniki te można znaleźć w katalogu YG-1 w rozdziale SCREW THREAD INSERT TAPS (STI Taps). Wszystkie gwintowniki na swoich indywidualnych opakowaniach oraz na chwycie narzędzi mają opisy w zależności od rodzaju gwintu:
• EG-M (dla gwintów metrycznych o podziałce normalnej)
• EG-UNC (dla gwintów calowych o podziałce normalnej)
• EG-UNF (dla gwintów calowych o podziałce drobnozwojnej)
Pierwszy celem tych gwintowników jest wzmocnienie połączenia gwintowego. Najczęściej stosuje się to rozwiązanie w częściach ze stopów aluminium, gdzie możliwość zerwania gwintu jest bardzo duża. W celu wzmocnienia słabego połączenia gwintowego od razu po wywierceniu otworów stosuje się gwintowniki maszynowe STI Taps (EG). Następnie w nacięty przez gwintowniki STI Taps gwint EG, wkręca się wkładki Helicoil (tzw. sprężynki) wykonane ze stali. W następnym kroku wkręcamy śruby o konkretnym znormalizowanym wymiarze (np.: M10 – 6H).
W ten sposób połączenie gwintowe wzmocnione przez stalowe wkładki jest dużo bardziej odporne na zerwania gwintu i znacząco wzmacnia gwinty w częściach aluminiowych. Drugim celem gwintowników maszynowych STI Taps (EG) jest naprawa zerwanego gwintu w otworze. Taki zerwany gwint może być w materiałach jak stal automatowa, stal niestopowa, stal niskostopowa wszystkie stale o twardości poniżej 27 HRc, stopy aluminium, stopy miedzi itd. Mając zerwany gwint M8 – 6H (z podziałką normalną P=1,25) w otworze, najpierw stosujemy wiertło o średnicy Φ 8,4 (wielkość tylko pod gwinty EG-M). Następnie stosujemy gwintowniki maszynowe EG-M8 – 6H i wykonujemy gwint. Następnie wkręcamy wkładki Helicoil (tzw. sprężynki) i gwint jest naprawiony.
Zwrócę uwagę, że każdy rodzaj gwintu EG-M, EG-UNC, EG-UNF ma dwa wykonania gwintowników maszynowych w zależności od rodzaju otworu.
Do otworów przelotowych mamy w zastosowaniu gwintowniki maszynowe ze skośną powierzchnią natarcia.
Natomiast do otworów nie przelotowych tzw. ślepych, mamy gwintowniki maszynowe ze skrętnymi lukami wiórowymi.
Przedstawione gwintowniki maszynowe są tylko wybranymi pozycjami z szerokiej oferty YG-1 Poland, a wszystkie produkowane i oferowane gwintowniki YG-1 znajdują się w naszym nowym katalogu 2022/2023.
Zapraszam do korzystania z pełnej oferty produktowej, a nasi specjaliści techniczni odpowiedzą na pytania i przedstawią odpowiednie oferty handlowe. kontakt
Opracowanie artykułu:
Andrzej Cieplak
Product manager – wiercenie, gwintowanie, narzędzia obrotowe.