Z czym właściwie mamy do czynienia?
Stal nierdzewna, INOX (fr. inoxydable – „nieutleniający się”) – grupa stali o specjalnych właściwościach fizykochemicznych, odpornych na korozję ze strony np. czynników atmosferycznych (korozja gazowa), rozcieńczonych kwasów, roztworów alkalicznych (korozja w cieczach).
Nierdzewność uzyskuje się poprzez wprowadzenie do stali odpowiednich dodatków stopowych. W przypadku stali chromowej nierdzewnej jest to chrom, a amerykańska norma AISI określa jego minimalną zawartość na 11%.
Nazwa „stal nierdzewna” nie oznacza, że jest ona całkowicie odporna na rdzewienie, lecz że proces ten zachodzi znacznie wolniej niż w przypadku innych gatunków.
Kolejną właściwością która wpływa nie tylko na obszar zastosowań, ale również na sposób w jaki będziemy podchodzić do obróbki tego materiału jest ograniczone przewodnictwo cieplne stali nierdzewnych.
Przewodnictwo cieplne czystego aluminium wynosi około 235 watów na kelwin na metr. Stopy aluminium mają zwykle znacznie niższą przewodność. Jednak rzadko jest ona tak niska jak w przypadku żelaza i stali.
Przewodnictwo cieplne stali węglowej jest znacznie niższe niż aluminium. Jej przewodność cieplna wynosi około 45 watów na kelwin na metr.
Stal nierdzewna ma jeszcze niższą zdolność przewodzenia ciepła niż stal węglowa i wynosi TYLKO około 15 watów na kelwin na metr.
Do czego używana jest stal nierdzewna:
Stali nierdzewnych używa się na zbiorniki na wyroby z ropy naftowej zbiorniki i cysterny mleczarskie, niecki basenów pływackich, kolumny rektyfikacyjne, instalacje w przemyśle koksowniczym, łopatki turbin parowych, armaturę przemysłową i domową,
narzędzia chirurgiczne, sztućce, naczynia i garnki, instalacje w przemyśle spożywczym, takielunek i okucia żeglarskie, wytrzymałe konstrukcje stalowe, dekoracyjne elewacje, części silnikowe w samolotach i rakietach, windy, chłodnie, klimatyzatory,
piece żaroodporne, balustrady ozdobne, itp.. Normy HACCP wymagają, by w kontakcie z żywnością używać stali nierdzewnej.
Rodzaje stali nierdzewnych:
Systemy oznaczeń:
Różnice w podawaniu parametrów pracy narzędzi:
Mimo różnic w sposobie podawania parametrów (w nowym katalogu bazujemy na systemie oznaczeń VDI 3323) można dopatrzeć się podobieństwa do starego katalogu i dla uproszczenia uznać grupy: 14.1 za serię AISI stali nierdzewnej 300, 12-13 za serię 400 a 14.1 za utwardzane wydzieleniowo stale PH
Dobra praktyka związana z ograniczonym przewodnictwem cieplnym stali nierdzewnych:
Pozycjonowanie produktów YG-1
Jeżeli macie dalsze pytania, jesteśmy do Waszej dyspozycji kontakt
Opracowanie artykułu:
Maciej Gara
Product manager – frezowanie / Inżynier aplikacyjny